Výstava květin 2015
Tradiční výstava květin Čimelice 2015 se konala ve dnech 20.- 23. srpna 2015 (čtvrtek - neděle)
Seznam prodejců a vystavovatelů
Zveřejněna fotogalerie výstavy.
Za krásou květin do Čimelic
Letošní výstava květin Čimelice 2015, která se konala ve dnech 20. až 23. srpna v zahradnictví Zámecká zahrada Čimelice, se vydařila. Stala se nejen oslavou zahradnického oboru, ale i příjemným setkáním milovníků květin. Výstavy se zúčastnilo téměř 100 vystavovatelů, zahradníků nebo prodejců zahradnického materiálu. Na ploše 3000 m2 viděli návštěvníci přes 50 aranžovaných expozic. Po dobu výstavy navštívilo Zámeckou zahradu téměř 25000 platících dospělých návštěvníků a ohlasy byly velmi příznivé.
Organizačně jsme celou akci připravovali od ledna letošního roku. Dekorativní rostliny, které zaplňovaly při výstavě celý areál, byly našimi výpěstky, které pěstujeme na tuto akci již od časného jara. Podařilo se nám navzdory suchému a horkému létu připravit na 1000 ks dekorativních rostlin, na jejichž vytvoření bylo ve finále potřeba téměř 5 000 ks nejrůznějších sazenic, a které představovaly kompletní sortiment současné nabídky balkonových květin, letniček, koření a bylinek našeho zahradnictví. Na volné ploše bylo vysázeno téměř 300 druhů letniček, které též byly během výstavních dnů v plné kráse. Na dekoraci prostoru areálu jsme rozmístili dnes již letité exempláře fuchsií a dalších nádobových rostlin, které pečlivě zatím jako jedny z mála rostlin uchováváme i přes zimní období. Svým zajímavým vzrůstem zaujaly řadu milovníků rostlin.
Velmi se povedl sortiment měsíčků, afrikánů a bazalek od firmy Semo. Určitě se líbily i dříve běžně pěstované vysoké letničky – jako kosmosy, skočec, titónie – mexická slunečnice, amaranty, dvoubarevné kukuřice, sortiment šalvějí, agastache, pestrovky, rudbeckie, luštěnice a další. Dnes je bohužel osivo těchto krásných letniček u nás takřka nesehnatelné. Vlastní produkce u nás skončila a odborné povědomí o nich se vytrácí. Odbornost v oblasti sortimentu letniček mnohdy nahrazuje povrchnost, zjednodušování, neznalost a při výsadbách většinou vítězí tzv. „nejlevnější řešení“, tudíž plazivé jehličňany.
Na menší ploše jsme představili též některé druhy pestrolistých klasických pelargonií, které velmi dobře snášejí venkovní podmínky a zdobí záhony po celou sezónu. Byly to např. i tzv. Průhonické F1 muškáty Ing. Otky Plavcové. Škoda, že s jejím odchodem z aktivní šlechtitelské činnosti tento krásný sortiment zaniká. Návštěvníci obdivovali i letničkové směsi od firmy Černý z Jaroměře. Tzv. Strakonická louka a Ohnivý paprsek sklízely oprávněně velký zájem a uznání návštěvníků. Směsi 15 druhů vhodně vybraných letniček zaručují při správném technologickém postupu dlouhé a stále zajímavé proměnlivé kvetení s minimálními nároky na údržbu.
Podařilo se nám vypěstovat také pěknou zeleninovou expozici. Sortiment 26 odrůd rajčat jsme představili ve spolupráci s firmou Moravoseed CZ a.s. Zaujaly např. tyto odrůdy: Tastier F1, jehož plody jsou určeny ke sklizni v celých vijanech, Citrina, jejíž plody jsou téměř k nerozeznání od skutečného citronu, dvoubarevné Duo či masité odrůdy jako Herodes, Brutus, Hugo a další. Expozice paprik byla sortimentem firmy Semo a.s. Smržice a čítala téměř 60 různých odrůd. Byly zde zastoupeny nejrůznější skupiny paprik, které se lišily tvarem či způsobem použití. Návštěvníci tak viděli papriky jehlancovité, kvadratické, jablíčkovoté, rajčatové, maxi papriky, tzv. beraní i kozí rohy a chilli papričky různých barev. Sortiment byl doplněn i odrůdami vhodnými do nádob a na balkony.
Musím říci, že letní žhavé počasí s teplotami kolem 38 stupňů Celsia a velké sucho, které nepamatují ani nejstarší pamětníci, přípravu celé akce velmi ztížilo. Do poslední chvíle jsme netušili, zda se počasí umoudří, či nám vystačí zálivková voda, zda výstavní exponáty dokážeme udržet v dobré výstavní kvalitě a jestli celou akci vůbec v tomto počasí dokážeme připravit a uskutečnit. Do toho se přidaly i nejrůznější objížďky na vedlejších silnicích, které ještě více zatížily dopravu přes Čimelice. Museli jsme zkrátka věřit, že vše dobře dopadne.
Vlastní příprava areálu trvá 3 týdny. Přestože jsme přípravu areálu posunuli podle možností do časných ranních hodin, některé práce za vysokých teplot naše zaměstnance stejně neminuly. Ať už to bylo potahování plachet, stínění foliovníků a skleníků, tvarování výstavní trasy, natahování jutových podhledů či stavění dřevěných předělů. Našim pracovníkům Václavu Noskovi, Jiřímu Knížeti a Martinovi Karasovi pomáhali mladí brigádníci Martin Nosek, Josef Gereg a Honza a Vláďa Knížovi. I ve ztížených podmínkách jim šla práce od ruky. Také zálivka rostlin byla velmi náročná, stala se denní záležitostí dopoledních a později i večerních hodin. Tady našim pracovnicím velmi pomohla i brigádnice Martina Pištěláková. Ve finále zajišťovalo organizaci výstavy 23 pracovníků. Počasí nám skutečně na poslední přípravy a poté i na vlastní akci velmi popřálo a vše probíhalo za příjemných teplot včetně tolik očekávaného deště. Byli jsme za to velmi vděční. Velmi oceňuji profesionální práci našich zaměstnanců i brigádníků, díky nimž se nám letošní květinovou podívanou podařilo uskutečnit.
Výstava byla zahájena ve čtvrtek slavnostní vernisáží za přítomnosti milých hostů a přátel tohoto krásného oboru. Mladá dudácká muzika ze Strakonic opět nezklamala a zpestřila tak vlastní začátek výstavy. Velmi si vážíme účasti jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, starosty obce Čimelice Vladimíra Boučka, představitelů sponzorských firem, zástupců krajského úřadu, starostů z okolních obcí, zastupitelů obce Čimelice, představitelů schwarzenberského majetku, vystavovatelů a dalších hostů. Zahájení proběhlo v příjemné atmosféře. Po prohlédnutí expozic poseděli naši hosté při občerstvení v jídelně Zámecké zahrady, kterou naše pracovnice krásně vyzdobily květinami.
Do vstupní haly jsme tentokráte umístili působivé velké fotografie zahradních zátiší od zahradníka tělem i duší Ing. Pavla Chlouby z Borovan na Budějovicku. Celý prostor pak doaranžovala paní Dagmar Kolingrová z květinové síně Romantik z Milevska. Expozice našich kolegů zahradníků byly též částečně poznamenány nepříznivým počasím. Přesto se některé velmi povedly a bylo se na co dívat. Tradičně zahradník Milan Antropius z Výšic vytvořil pěkné zahradnické zákoutí, Ing. Václav Vondrovský udivoval návštěvníky rostlinami rajčat naroubovanými na brambor, pěstitelka Lucie Hinton představila pestrobarevný svět ostrožek, Ing. Marie Vondrovská ze zahradnictví Pivkovice vytvořila voňavou babiččinu zahrádku s kořením a léčivkami, zahradník Špeta z Kovářova vytvořil zahradnickou turistickou lesní stezku, keramička Lucie Polanská z Písku představila vlastní velmi líbivou keramiku včetně pítek pro ptáčky, paní Strejcová vkusně naaranžovanou vlastní sušinu a paní Pribelská z Mirovic velmi nápadité dekorace ze sena. Ty se líbily hlavně dětem. Opět nezklamal Ing. Trávníček z Milevska, který vytvořil skutečnou zahradu s trávníkem s dekorativními květinami a květinovými včelami a motýly. Také zahradník a aranžér Václav Straka z Vodňan bohatě zaplnil expozici množstvím pestrobarevných fuchsií a balkonových květin společně s pestrou zvířetickou keramikou.
Moderní trendy v aranžování květin představila tradičně Martina Krátká z květinové síně Letizia z Dobříše. Kovové doplňky do zahrady od firmy Kolouch import z Nové Vsi se také velmi líbily. Nezklamali ani kaktusáři z Písku s tradiční výstavou kaktusů a sukulentních rostlin. Také bonsaj klub z Písku představil zajímavé výpěstky. Květy jiřin snášely vysoké teploty v první polovině srpna jen velmi obtížně. Přesto se podařilo pěstiteli Svatoplukovi Masopustovi ze Lnář alespoň omezený sortiment do Čimelic přivézt. Jiřinky Luďka Brzáka ze Slovče od Městce Králové výstavní kolekci ještě také obohatily. Jistě zaujaly některé nové odrůdy s hereckými jmény jako například Dana Medřická, Uršula Kluková či Jiří Krampol. Expozici sortimentu gladiol tvořily především naše výpěstky. Část gladiol nám v květu připálilo slunce a vysoké letní teploty a museli jsme je vyřadit. Část se nám přece jen podařilo vybrat a tak naše gladioly nakonec vytvořily jádro všech velkých aranžmá. Tradiční pěstitel gladiol a lilií firma Lukon Bulbs z Lovčic nás tentokráte zklamala. Sortiment řezaných květů přivezla pouze v minimálním množství. Svatební zákoutí vytvořila pro návštěvníky mladá floristka Petra Buchtová, firma GaPe z Čimelic. Také sortiment léčivek a koření Pavla Frohlicha z Léčivých rostlin z Písku nás mile překvapil. Z nových vystavovatelů se velmi dobře představili s orchidejemi Radoslav Kacerovský z Tábora a umělecký truhlář Lukáš Hanzlík z Blatné.
Malebná zákoutí staroanglických zahrad. Tak jsme nazvali letošní expozici našeho zahradnictví. Volně jsme navázali na minulý ročník podobným tématem, které se návštěvníkům velmi líbilo. Vytvořili jsme tentokráte 11 rozmanitých zákoutí inspirovaných anglickými zahradami. Soubor květinových zákoutí byl založen na konceptu dosažení téměř autentické iluze přítomnosti. Ústředním prvkem se staly velkoformátové fotografie pořízené v Anglii v roce 2014. Představovaly nejrůznější výjevy rozmanitých míst v anglických zahradách. Popředí, pomyslné pokračování jednotlivých zákoutí, dotvořily naše pracovnice citlivým výběrem balkonových a záhonových rostlin.
Na tvorbě celé expozice se podíleli Ing. Hana Chvalová, Dagmar Slavíková, Ilona Cízlová, Ludmila Kačabová, Pavlína Knížová, Karin Horová, Ludmila Řehořová, Jana Jelínková, Adéla Cízlová, Jiří Kníže a Martin Karas. Všechna staroanglická zákoutí jsme tak vytvořili během neděle v nádherné tvůrčí atmosféře. Abychom dosáhli co největší autentičnosti, kladli jsme důraz na detail. Ten se opravdu podařilo podtrhnout použitím zajímavých konstrukčních či stavebních prvků. Na propojení fotografií se skutečností má velkou zásluhu Jirka Kníže, který tvořil kamenné schody, pískové cesty, štěrková zátiší apod. Velkoformátové fotografie nám vytvořil pan Pravda z Písku. Kovové lavičky, houpačka, pískovcové doplňky, teakové sezení či keramika, pak vše vhodně doplnily. Pouhým pohledem na květinovou expozici propojenou s fotografiemi se tak návštěvník ocitl před vchodem venkovského panského sídla, na trávníku lemovaným květinovými partery, na terase venkovské usedlosti, na štěrkové cestě vedoucí ke stylové zahradní brance, na kamenném schodišti vedoucím do zahrady, u starých dveří historické tvrze z 15. století či na zahradním pikniku s houpačkou.
Velmi jsem si přála představit návštěvníkům tzv. anglickou kuchyňskou zahradu s vyvýšenými zeleninovými záhony. Firma „Na plot“ pro nás vytvořila originální ručně dělané vrbové proutěné rohože a koše. Díky nim se mi podařilo vytvořit malebnou kulisu pro tradiční kuchyňskou zahradu. Z proutěných rohoží jsme složili i různě vysoké vyvýšené záhony. Pak už „zbývalo jen“ záhony osadit předpěstovanou zeleninou a celý prostor dodekorovat bylinkami a léčivkami. V zeleninové zahradě pak nesměl chybět ani přívětivý strašák a zahradnické zátiší s tradičními pomůckami. A tak mohli návštěvníci přece jen nahlédnout do tradiční anglické kuchyňské zahrady.
Mnozí pěstitelé jistě ocenili také velmi bohatý sortiment převislých petúnií a klasických pelargonií včetně novinek. Názvy jednotlivých odrůd si zájemci mohli najít v případě zájmu na popiskách u jednotlivých rostlin.
Pro umělecké propojení květin, obrazů a keramiky jsme letos zvolili spolupráci s výtvarnicemi Evou a Janou Ďurčovými, členkami Prácheňské umělecké besedy. Téma jsme nazvali Cesta do fantazie. V prostoru jsme se snažili sladit barevnost obrazů, nápadité originální velkoformátové keramické plastiky a vhodně zvolené hrnkové květiny do jednoho celku. Výsledek umocnila aranžérka Dagmar Kolingrová se svými spolupracovnicemi velkolepými dekoracemi ze živých květů, které tvarově i barevně sladila s jednotlivými obrazy a keramickými plastikami. Tak vzniklo zákoutí s domy, draky a dračím hnízdem, rybami, hliněnými panenkami, s vodníkem a žábou, s létajícími balóny, s šašky, s ptáky a další. Jednotlivá zákoutí jsem doplnila jednoduchými verši, aby se vztahovaly k jednotlivým motivům a provedly tak návštěvníky pomyslnou cestou do fantazie. Výsledek nás nakonec všechny mile překvapil. Barevný podrost, obrazy, keramika a dekorace vytvořily velmi zajímavý, milý a laskavý celek, který potěšil oko i duši. Záměr se podařil.
I u návštěvníků se tato expozice setkala s příjemným ohlasem. „Pojďte s námi do světa fantazie, možná že tam drak i Honza ještě žije, na chvíli zas uvěříte, že svět se pro Vás točí, stačí znovu pootevřít svoje dětské oči!“
Bohužel nás nečekaně zaskočila skutečnost, že jeden keramický drak nám v sobotu odpoledne během výstavy zmizel. Neznámý zloděj jej zřejmě tak moc potřeboval, že neváhal ochudit výtvarnice o jejich práci a nedělní návštěvníky o zážitek. Co k tomu dodat. Některé události člověka dokážou překvapit i nemile.
Mezi působivé úseky se zařadila i expozice Tajemství staré stodoly. Nápad aranžérky a floristky Lenky Kovaříkové z Rožmitálu pod Třemšínem se povedl realizovat až do zdárného konce. Křehká krása květin se zde snoubila s ryzí patinou starých odložených tzv. „Retro“ věcí, s nimiž jsme se vrátili do 50. a 60. let. V květinových zátiších zhotovených kolektivem pracovníků zámeckého zahradnictví ve spolupráci s květinovou síní Marie Rousové z Březnice byl tak nápaditou až humornou formou použit starý nábytek, rádio z dob našich babiček, stará kánoe, motocykly, a dnes již historický model auta značky Škoda 1000 MB.
Staré trámy a seno tak navodily kulisu skutečné stodoly, v níž se mezi květinami ukrývala kutilská dílna milovníka starých motocyklů. Na aranžování „stodoly“ se také podíleli floristé Josef Trekoval a Hana Němcová. Expozice by nebyla úspěšná, pokud bychom nesehnali zapůjčení zajímavých exponátů. Velký dík patří manželům Vejcharovým z Rakovic, kteří nám poskytli většinu použitých věcí. Děkujeme!
Oslavou krásy české přírody se stala expozice Kouzelné okamžiky z přírody. 30 ks krásných fotografií Libora Šejny ze Záchranné stanice Makov v Nové Vsi u Čížové doprovázených autentickými zvuky z přírody navodilo velmi příjemnou atmosféru. Lesní bystřinu vytvořila firma Azaro Ing. Jiřího Řehoře z Černošic. Přírodní kulisu s kusy kmenů, pařezy a kůrou vytvořil kolektiv našeho zahradnictví. Floristky Ludmila Kačabová a Vlaďka Králová pak celek doplnily pěknými přírodními květinovými vazbami.
Na vytvoření dekorací ze živých květů jsme použili celkem asi 5000 ks řezaných květin. Z toho 2000 ks gladiol z naší produkce. Ostatní řezané květy a zeleň nám zajistil náš dlouholetý dodavatel velkoobchod s řezanými a hrnkovými květinami Tulipa Praha.
Stánkový prodej byl letos kromě tradičního sortimentu obohacen o dekorace ze sena, domácí med, zvířetickou keramiku a látkové hračky.
V čimelickém zámku souběžně probíhala výstava myslivosti a loveckých trofejí Klubu přátel přírody. Akci zde doplňovaly lidové kroje a fotografie místního cestovatele Jana Zemana. U sportovní haly probíhal vedle stánkového prodeje a atrakcí pro děti i kulturní program. U školy již tradičně místní chovatelé připravili výstavu drobného zvířectva.
Celou akci spolu se Zámeckou zahradou organizačně zaštiťovala obec Čimelice. Poděkování za zdárný průběh akce tak patří starostovi Vladimírovi Boučkovi a všem pracovníkům obecního úřadu.
Výstava květin se tak stala na chvíli malou květinovou oázou v tolik sluncem a suchem vyprahlé krajině. Věřím, že mnohé potěšila a nabídla na chvíli možnost zapomenout na běžné denní problémy, tíseň z událostí ve světě, či neutěšený pohled na zvadlé květy a keře v zahradách. Pokud se nám to podařilo, můžeme být spokojení, udělali jsme lidem radost. A radosti není nikdy dost.
Přeji všem zahradníkům, zahrádkářům, milovníkům naší krásné přírody a všem příznivcům tohoto krásného oboru pevné zdraví, krásné zahrady plné květin, zeleniny a ovocných stromů, zdravou a bohatou přírodu, příjemné teploty, požehnaný déšť a dostatek vody pro nás pro všechny!
Ing, Hana Chvalová, Zámecká zahrada Čimelice